Badania firmy Acer, szkoły w regionie EMEA muszą przyspieszyć innowacje technologiczne
LONDRA, GRAN BRETAGNA, UNITED KINGDOM, January 30, 2025 /EINPresswire.com/ -- (ITALPRESS) Zgodnie z raportem Education Policy Outlook 2024, współczesny świat edukacji stoi przed trzema głównymi wyzwaniami: brakiem nauczycieli, nadmierną ilością czasu, jaką nauczyciele poświęcają na zadania niezwiązane z nauczaniem oraz luką w kompetencjach cyfrowych uczniów.
Forum Ekonomiczne Światowe wskazuje, że do 2030 roku 39% kluczowych umiejętności wymaganych przez rynek pracy ulegnie zmianie. W szczególności coraz ważniejsze staną się umiejętności technologiczne, w tym sztuczna inteligencja oraz analiza dużych zbiorów danych. Dlatego tak istotne jest, aby edukacja i technologia stały się nierozłącznym duetem, który poprawi codzienną pracę nauczycieli i pomoże uczniom zdobywać kompetencje cyfrowe niezbędne do poradzenia sobie w zmieniającym się świecie pracy.
Dzięki badaniu Edutech: w jakim miejscu znajdują się dzisiejsze szkoły?, Acer for Education analizuje wdrożenie technologii, wykorzystanie urządzeń cyfrowych w szkołach, cele poprawy oraz postrzeganą wartość i ryzyko związaną z tymi urządzeniami. Jednocześnie firma wskazuje na istotne trendy, które mogą wpłynąć na przyszłe polityki edukacyjne.
Prawie 80% nauczycieli uznaje laptopa za najnowsze i najbardziej przydatne urządzenie w klasie, ale tylko połowa z nich ma przypisany lub finansowany przez szkołę komputer. 40% musi korzystać z własnego urządzenia, a 11% używa wspólnego komputera w różnych klasach. Do najczęściej używanych urządzeń w szkołach należą komputery stacjonarne i projektory (58% i 55%), podczas gdy narzędzia STEM, takie jak robotyka i drukowanie 3D, wciąż są stosunkowo mało popularne, z wynikiem 34%, mimo że są uważane za kluczowe do przygotowania uczniów na przyszłość.
Urządzenia cyfrowe wciąż wykorzystywane są do podstawowych działań, co wskazuje na brak cyfrowych umiejętności u nauczycieli. Uczniowie głównie korzystają z laptopów w laboratoriach (37%) w celu dostępu do materiałów lub platform edukacyjnych, wykonywania zadań i projektów (35%) lub czytania książek w wersji cyfrowej (29%). Mniej niż jedna piąta uczniów używa urządzeń cyfrowych do działań związanych z narzędziami STEM (19%) lub esportem/gamifikacją (15%).
Nauczyciele korzystają z urządzeń technologicznych podczas lekcji w klasie lub w laboratoriach (80%), na przykład do udostępniania prezentacji lub materiałów online uczniom, przeprowadzania testów oceny (66%) lub po prostu do aktualizowania e-dziennika (57%) oraz do wykonywania zadań administracyjnych (63%) poza klasą.
Sztuczna inteligencja (AI) rozwija się w wielu dziedzinach, a edukacja nie jest wyjątkiem. Badanie pokazuje, że połowa nauczycieli już korzysta z AI, a druga połowa jest zainteresowana, ale chciałaby się dowiedzieć więcej na ten temat. Prawie wszyscy respondenci zgadzają się, że sztuczna inteligencja może przynieść wiele korzyści, ale budzi także pewne obawy.
Z jednej strony sztuczna inteligencja umożliwia nauczycielom uproszczenie planowania lekcji (70%), stanowi pomoc w przygotowywaniu ćwiczeń (62%), analizowaniu postępów uczniów (58%) oraz przeprowadzaniu automatycznych ocen (56%), z drugiej strony jest postrzegana jako potężne narzędzie w rękach uczniów, którzy mogą je wykorzystać na swoją korzyść: oszukiwać podczas odrabiania prac domowych (49%) lub polegać na sztucznej inteligencji przy pisaniu esejów i innych treści (44%), co zmniejsza ich zdolność do samodzielnego wykonywania tych działań i zniekształca otrzymywane oceny.
Innym zmartwieniem jest nadmierne korzystanie z urządzeń cyfrowych, które może wpłynąć na fizyczne samopoczucie uczniów spędzających długie godziny przed komputerem (41% respondentów), co może prowadzić do problemów z postawą i wzrokiem, a także do utraty umiejętności pisania ręcznego (43%) wskutek nadmiernego korzystania z klawiatury.
„Badanie to potwierdza, że technologia stała się filarem nowoczesnej edukacji, ale równie jasno widać, że wciąż jest wiele do zrobienia. Wykazuje się wyraźna potrzeba większych inwestycji w urządzenia cyfrowe, infrastrukturę IT oraz szkolenia nauczycieli, a także w polityki zwiększania świadomości dotyczącej odpowiedzialnego korzystania z technologii, takich jak sztuczna inteligencja” – skomentowała Cristina Pez, dyrektor handlowy ds. edukacji, Acer EMEA. „Acer od zawsze uważnie wsłuchuje się w potrzeby nauczycieli i oferuje nowoczesne technologie, które pomagają im w codziennej pracy i sprzyjają tworzeniu znaczącego, włączającego i angażującego doświadczenia edukacyjnego”.
Agenzia di Stampa ITALPRESS
Agenzia di Stampa ITALPRESS
+39 091589674
email us here
Legal Disclaimer:
EIN Presswire provides this news content "as is" without warranty of any kind. We do not accept any responsibility or liability for the accuracy, content, images, videos, licenses, completeness, legality, or reliability of the information contained in this article. If you have any complaints or copyright issues related to this article, kindly contact the author above.
![](https://www.einpresswire.com/tracking/article.gif?t=2&a=FTer-syhGdrdR22W&i=rbSqrc9cLDqBlHNF)